Úvod Z21 a vícenásobná trakce

Z21 a vícenásobná trakce

Jistě si každý modelář, který provozuje své kolejiště, zkoušel simulovat jízdu vlaku taženou dvěma nebo i více lokomotivami. Pokud by se měly lokomotivy řídit individuálně, šlo by to možná s většími či menšími potížemi se dvěma lokomotivami spřaženými za sebou. Pokud by jich ale mělo být více nebo jedna by měl být „na postrku“, je to problém. Ten umí digitální centrála Z21 i z21 elegantně vyřešit. V následujícím textu si vysvětlíme, jak na to.

Různé lokomotivy mají při daném rychlostním stupni různé rychlosti. Princip nastavení vícenásobné trakce spočívá v tom, že musíme nastavit rychlost všech lokomotiv, zapojených do vícenásobné trakce tak, aby jely při daném jízdním stupni stejně rychle. A takto se to provádí:

  1. Na kolejišti vyberte část vodorovné tratě. Délku volte tak, abyste mohli pohodlně změřit dobu, za jakou jí příslušná lokomotiva projede i při nejvyšší rychlost (rychlostní stupeň 128). Pro velikost H0 postačí 1,5 - 2 metry.
  2. V nastavení lokomotivy na Z21 nastavte způsob indikace rychlosti na rychlostní stupně.
  3. Připravte si papír a tužku. Na papír udělejte tabulku o dvou sloupcích. Do prvého budete zapisovat jízdní stupeň a do druhého čas. Jízdní stupně volte od 1 do 128. Čím více jich budete mít, tím přesnější bude souhra rychlostí spřažených lokomotiv. Do 10. rychlostního stupně měřte například po dvou, od 10. stupně pak po 10.
  4. Připravte si stopky a lokomotivu rozjeďte na první stupeň tak, aby v okamžiku průjezdu začátkem měřené trasy, jela konstantní rychlostí. Změřte čas, po který projede trasu. Čas lze měřit na setiny vteřiny. U nižších jízdních stupňů to chce trpělivost, ale ta se vám vyplatí při maximálních rychlostech, kdy lokomotiva měřeným úsekem proletí za pár vteřin. Postupně měřte doby průjezdu měřeným úsekem (ten musí být pro všechna měření stejný) a časy zaznamenávejte do tabulky.
  5. Takto změřte postupně všechny lokomotivy, které chcete zařadit do vícenásobné trakce.
  6. Jděte do menu nastavení lokomotivy a vyberte příslušnou lokomotivu.
  7. Klikněte na tlačítko Nastavení trakce. Objeví se tabulka, do které zadejte naměřené hodnoty.
  8. Postupně takto vyplňte trakční tabulky u všech lokomotiv.
  9. Jděte opět do okna editace lokomotiv a založte nový Vlak.
  10. Zadejte název vícenásobné trakce, po kliknutí na symbol lokomotivy je možno vyfotit a uložit obrázek spřažených lokomotiv.
  11. Kliknutím na symboly lokomotiv v pravé části obrazovky se tyto přesunou do střední části obrazovky a tím se zařadí do vícenásobné trakce.
  12. A nyní můžete jít do režimu jízdy. Lokomotivy zůstávají na seznamu jednak jako jednotlivé – tím je lze navzájem přiblížit a spojit. Pak si zvolte na ovládacím panelu symbol vícenásobné trakce a můžete lokomotivy rozjet. V případě, že u některé nesouhlasí směr, nastavte ho přepínačem vpravo nad tabulkou pro jednotlivé rychlostní stupně.
  13. Pokud jste správně měřili a správně postupovali při nastavení, lokomotivy pojedou v celém rozsahu stejnou rychlost. Přeji šťastnou cestu!